Olea europaea

Olea europaea, známá jako „olivovník evropský“ nebo „olivovník olejný“, je stálezelený strom původem z oblasti Středomoří. Je to středně velký strom s charakteristicky úzkými, šedozelenými listy. V ideálních podmínkách mohou dosáhnout výšky až kolem 10 metrů. Starší stromy mají větvené, krásně propletené kmeny.

Plody olivovníku jsou kulaté až oválné olivy, které mají na začátku zelenou barvu a postupně přecházejí do tmavě fialové, červené nebo černé barvy při zralosti.

Zálivka –  Olivovník preferuje středně suchou půdu a je odolný vůči sušším podmínkám. Při zalévání je důležité dodržovat pravidlo, že je lepší zalévat méně často, ale důkladně.

Světlo – Olivovník preferuje plné slunce. Měl by být umístěn na místě, kde dostane nejméně 6-8 hodin slunečního světla denně. Při nedostatku slunečního světla se může strom vyvíjet pomaleji a méně plodit.

Substrát – Olivovníky preferují dobře odvodněný substrát. Můžete použít směs zahrnující zahradní zeminu, písek a perlite nebo jiný materiál, který zajistí správnou drenáž. Jako vhodný substrát se také doporučuje použití směsi pro citrusové stromy.

Během letního období by teploty měly být přibližně mezi 25-35°C. V zimě by ideální teploty měly být kolem 7-15°C. Olivovník je odolný vůči mírným mrazům a krátkodobým poklesům teplot, ale dlouhodobé teploty pod bodem mrazu mohou poškodit rostlinu. V našich podmínkách je nutné rostlinu zazimovat.

Olivovníky jsou pěstovány především pro produkci olivového oleje, který má významnou nutriční hodnotu a je využíván ve vaření a jako základní složka mnoha pokrmů. Olej se lisuje z olivových plodů a může být rafinovaný nebo panenský, což ovlivňuje jeho kvalitu a chuť. Plody se také konzumují jako součást různých jídel a omáček.