CITRUSY

Citrusy jsou subtropické rostliny, pocházejí z oblastí s mírným až teplým subtropickým klimatem, jako je Středozemní moře, Blízký východ a části Asie. Subtropické podnebí poskytuje citrusům optimální podmínky pro růst a plodnost. Nejlepší teplotní rozsah pro růst citrusových stromů je obvykle mezi 15-30 °C. Při teplotách pod bodem mrazu mohou citrusové rostliny poškodit nebo zahynout.

 

Trocha historie – Citrusy patří k nejstaršímu a nejvýznamnějšímu ovoci na světě. Jejich pěstování začalo přibližně před 4000 lety. První vývoj citrusů je přikládán pravděpodobně na Malajské souostroví a sahá až po Indii a Čínu. V Číně jsou citrusy oblíbeným dárkem k novému roku.

 

Zálivka a hnojení – Citrusy se nezalévají pravidelně, nýbrž podle potřeby po vyschnutí substrátu. Nejdůležitějšími živinami jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Vhodné hnojivo by mělo mimo jiné obsahovat i železo, které je proti žloutnutí listů. V zimě se snižuje zálivka i četnost hnojení, které stačí dopřát rostlině jen jednou za měsíc.

 

Substrát – Substrát by měl být kyprý a propustný, aby mohl odvádět dostatek vody a ke kořenům se mohl dostat vzduch. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální.

 

Přezimování – Většina citrusů nesnáší mráz a musí se tedy přezimovat na bezmrazém místě. Místnost pro přezimování by měla být navíc světlá a dobře větraná. Substrát se pak udržuje spíše sušší. Pokud má rostlina vláhy málo, projeví se to na vadnoucích listech. Obecně platí pravidlo, že v čím teplejším prostředí rostlina přezimuje (cca okolo 15°C), na tím světlejším místě by měla stát. Naopak v čím chladnějším (5 – 10°C) prostředí rostlina přezimuje, tím tmavší by stanoviště mělo být.

 

Světlo – Citrusy mají nejraději slunečná místa chráněná před větrem. Po přezimování je však důležité rostliny nechat zvykat na nové prostředí postupně. Při rychlém vystavení příliš intenzivnímu slunečnímu záření by se jim mohly spálit listy. Naopak velmi stinná místa se také pro pěstování nedoporučují. Ideálním chráněným místem je terasa, balkón, vstupní hala, veranda či atrium.

 

Přesazování:

Nejvhodnější čas na přesazování je čas před začátkem nového vegetačního období, tedy na konci zimy. Je třeba dbát na to, aby se kořenový bal zbytečně nepoškodil a nerozpadl. Pro přesazování by se neměla používat příliš velká nádoba, postačí pouze o několik centimetrů větší než nádoba původní.

 

Citrus je stálezelený strom, s lesklými listy, který kvete a plodí během celého roku, proto se na dobře rostoucím stromku může objevit současně květ, malé plůdky, zelené i zrající plody. Plody zrají několik měsíců podle jednotlivých odrůd.

 

 

V našich klimatických podmínkách je možné pěstování citrusů výhradně v přenosných nádobách. Citrusy se pak snadno přenesou na optimální místo.  Od poloviny května, po posledních mrazících, lze citrusy přesunout ven. Pouze lajmy a limety, které vyžadují větší teplo je vhodné přesunout ven až při vyšších teplotách.

 

Je také celá řada tzv. pokojových druhů citrusů, které je možné pěstovat jako přenosnou rostlinu. Jedná se o menší odrůdy a je tedy možné je pěstovat celoročně v bytě nebo přes letní období vyndat na balkón, zahradu či terasu. Nejoblíbenějšími druhy jsou Calamondin orange, Kumquat či citroník Meyer.  Při pěstování citrusů v bytě je důležité poskytnout dostatek světla, správnou zálivku a vhodnou půdu. 

 

 

 

Myrtifolia (Chinotto)

Lime

Hystrix

Red Lime

Limequat

Kucle

Australasica (Finger Lime)

Pursha

Wintersii (Papuan lime)