Citrus Limon

Citrus Limon patři k jedné z nejoblíbenějších odrůd. Tento strom je nejen zdrojem osvěžujícího a kyselého ovoce, ale i skvělým doplňkem zahrad a interiérů díky svému vzhledu a vůni. Objevte s námi jednotlivé druhy.

Meyer lemon:

Citron Meyer je pravděpodobně přírodní hybrid mezi citronem a sladkým pomerančem. Je to statný stálezelený keř, různě větvený a s tmavě zelenými kopinatými listy. Kvete po celý rok, s bílými nebo fialovými květy seskupenými na koncích větví. Plod má oválný tvar, podobný citronu, ale s tenčí slupkou a v plné zralosti téměř oranžovou barvou. Chuť Meyer lemon je osvěžující, mírně kyselá, ale mnohem méně kyselá než u klasických citronů. Dužina má sladší a jemnější chuť.

Tato odrůda citrusu patří k oblíbeným druhům vhodným pro pěstování v bytě. Je menšího vzrůstu a je možné ji celoročně pěstovat v bytě nebo přes letní období vyndat na balkón, zahradu, či terasu. 

Lunar lemon:

Je vzácná odrůda citrusového stromu, která se vyznačuje nejen svými chutnými plody, ale také unikátním vzhledem. Tento citrus je téměř nepřetržitě kvetoucí, má elipsovité, sytě zelené listy  a poupata zbarvená do fialova. Plody této odrůdy mají kulatý tvar, a je na nich pozoruhodná především světlá až téměř bílá slupka. Výjimečná barva slupky je zdrojem názvu, který odkazuje na měsíční svit. Chuťově jsou „Lunar lemon“ sladší než klasické citrony, s příjemnou kombinací kyselosti a sladkosti. Tato odrůda je často využívána nejen pro kulinářské účely, ale i jako ozdobná rostlina díky svému nevšednímu vzhledu.

Carrubaro lemon:

Carrubaro lemon je odrůda citrusového stromu, která se vyznačuje plody s klasickou citronovou chutí a vůní. Je také téměř nepřetržitě kvetoucí, má elipsovité, sytě zelené listy a poupata zbarvená do fialova. Plody jsou kulaté a středně velké, s hladkou slupkou. Odrůda je vhodná pro různé kulinářské využití, jako je vaření, pečení a výroba nápojů. Strom preferuje teplé a mírné klima a je odolný vůči mírným mrazům.

Cappucio lemon:

Tento druh citrusu je též téměř nepřetržitě kvetoucí a je považován za velice produktivní rostlinu. Má elipsovité, sytě zelené listy, které zůstávají kompaktní po celý rok. Plod je elipsovitý, světle žlutý, středně velký se středně silnou jemnozrnnou slupkou. Plody dozrávají velmi rychle, a proto se tento druh stal v posledních letech velmi oblíbeným.

Red lemon:

Citron červený je středně silný strom, někdy pichlavý a se vzpřímeným vzhledem. Jeho listy jsou středně velké až velké, špičaté a sytě zelené. Květy jsou bílé, s velmi intenzivní, pomerančovou vůní. Plody jsou o něco větší než citron, mají podlouhlý vrásčitý tvar a ve zralosti se vyznačují jedinečnými oranžově červenými odstíny.

Variegated lemon:

Tento druh citrusu je středně silný, někdy trnitý strom se vzpřímeným vzhledem. Nové purpurově červené výhony a poupata vykvétají na jaře a na podzim. Listy jsou elipsovitého tvaru se žlutozelenými tóny. Plody jsou středně velké, špičaté a mají žluto zelené zabarvení.

Syracuse lemon:

Tento druh citrusu je středně silný, někdy trnitý strom se vzpřímeným vzhledem. Má elipsovité, sytě zelené listy. Plod je světle žlutý, středně velký se středně silnou, ale jemnozrnnou slupkou. Od ostatních citrusů se tento druh odlišuje vysokou šťavnatostí, bohatstvím olejových žláz ve slupce a vysokou kvalitou esenciálních olejů. Je velmi aromatický a bohatý na vitamín C a minerální soli.

Amalfi lemon:

Amalfi je středně silná, málo trnitá a málo kvetoucí rostlina. Má podlouhlé, světle zelené listy, které jsou na vrcholu mírně zaoblené. Květy jsou purpurové barvy, většinou uspořádané ve skupinách. Plody tohoto druhu citronu jsou podlouhlé, středně velké, ale větší než běžný citron. Před dosažením zralosti mají světle zelenou barvu.