Junos - Yuzu

Yuzu je malý, velmi ostnatý strom. Jeho listy jsou velké, kopinaté a leskle zelené a vydávají intenzivní vůni. 

Zálivka V období letních veder je nutno zalévat pravidelně jednou či dvakrát týdne, po proschnutí květináče. V zimě zalévat méně.

Stanoviště – Citrusu prospěje přímé slunce, v létě je vhodné dát ven.

Zimování – Yuzu je velmi odolný vůči lehkému mrazu a díky svému původu vydrží až do -3 stupňů. V Česku se ale teplota dostává na nižší čísla, proto je vhodné ho na tyto extrémy před mrazem chránit.

Substrát – Ideální půda pro Yuzu strom je obecně lehká půda, která má velmi dobrou drenáž a hodně organické hmoty. Vydrží a dobře roste v alkalických substrátech, ale je nejlepší vysadit ho do kyselých s pH mezi 4,0 a 6,0

Plody yuzu jsou malé a mají nepravidelný tvar. Jejich slupka je hrubá, drsná a žlutě zbarvená. Slupka obsahuje vysoké množství éterických olejů, které dodávají yuzu jeho charakteristickou vůni. Yuzu má jedinečnou chuť, je to kombinace kyselosti, hořkosti a lehké sladkosti. Chuť yuzu je intenzivně citrusová, s náznaky grapefruitu a mandarinky. Vzhledem k jeho výrazné chuti se yuzu obvykle nepoužívá jako konzumní ovoce, ale spíše jako koření nebo aromatická složka v jídlech.