Eurostep

CZ EN

Eucalyptus gunnii

Eukalyptus

Pochází z Austrálie a Tasmánie. Jsou to nevysoké, pomalu rostoucí stromky, o výšce 1,5 m. Jeho zvláštností je dvojí druh listů. Mladá rostlina má měkké listy, šedomodré barvy, vejcovitého tvaru s charakteristickou vůní. Dospělé rostlině naopak vyrůstají podlouhlé kožovité zelené listy. Květy jsou jednoduché – v domácích podmínkách však kvete řídce. Eukalyptus je známý svými blahodárnými účinky na dýchací ústrojí, protože vylučuje léčivé aromatické látky, a proto se používá při léčbě astmatu, senné rýmy, bronchitid nebo jiných problémů spojených s dýchacím ústrojím. Dále se listy používají k léčení zánětů.  Listy eukalyptu jsou jedinou potravou medvídků koala.  Škůdci a chorobami je napadán jen velmi vzácně.

Umístění: má rád chladnější místo s dostatkem jasného, rozptýleného světla, bez přímého slunce. V létě teplotu  asi 16 až 18°C, v zimě 10 až 12°C.  Je velmi dobře mrazuvzdorný až do -14°C, přesto je doporučeno pěstovat jej výhradně v interiéru, kde zajistí zdravý a čistý vzduch.

Půda: ideální zeminou je směs drnovky a kompostové či listové zeminy, doplněné o říční písek.

Zálivka: potřebuje pravidelnou, od jara do podzimu bohatou, v zimě zálivku omezujeme. Zemina by měla být v celém období vždy mírně vlhká. Zvláštní požadavek na vlhkost vzduchu nemá, rosení proto není nezbytné.

Hnojení: hnojíme vždy od dubna do srpna každé 2 týdny komplexním minerálním hnojivem pro pokojové rostliny.

Množení: rozmnožuje se semeny, které se vysévají v únoru či březnu, a klíčí zhruba po 14-ti dnech. Doporučuje se kvůli velikosti semínek (podobají se makovým semínkům) vysévat pouze na povrch a jemně zatlačit. Řízkování je velmi obtížné. Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře, starší jednou za 2 - 3 roky.  Pozor na narušení složitého kořenového balu, mohlo by dojít až k úhynu.