Eurostep

CZ EN

Cycas revoluta

Cycas revoluta (Cykas japonský) je rostlina podobná palmě a pochází z ostrova Kjúšú na jihu Japonska. Jedná se o nejznámějším druh mezi třemi stovkami známých druhů cykasů. Ty patří k nejstarším rostlinám na světě a na zemi se objevily už před 250 miliony let. Pro řadu prehistorických prvků bývají označovány jako živoucí fosílie. 
Má hnědý šupinatý kmen, tvarem připomínající u mladé rostliny ananas. Listy tvoří na širokém kmínku tmavě zelenou růžici.
Rostliny v domácích podmínkách vytvářejí obvykle jednou za rok vrh listů, které rostou ze středu a odvíjejí lístky podobně jako listy kapradin. Velmi dobře snáší výkyvy teplot, v létě se vyjímá na balkonech a terasách, v zimním období zdobí haly a pokoje.

Pěstování

- vzhledem k hlubokému a mohutnému hlavnímu kořenu jsou doporučovány vysoké květináče, které nemusí být příliš široké, musí ovšem zůstat prostor pro vystoupení korálovitých kořenů na povrch
- absolutní podmínkou pro pěstování cykasů je prodyšná půda, kterou voda proteče, zůstane vlhká, ale nikoliv zbytečně dlouho mokrá

Umístění

- vyžaduje světlé stanoviště

Zálivka

- nutná bohatá zálivka, v zimě jemné omezena

Teplota

- ideální je teplota kolem 18 °C, v zimě by neměla klesnout pod 4 °C
- tyto rostliny jsou schopny přežít kratší snížení teploty až na -10 °C (nižším teplotám odolává především kmen, u listů může dojít k poškození mrazem)