Eurostep

CZ EN

Chamaerops humilis

Trpasličí palma

Jedná se o palmu bohatého keřovitého vzhledu, který má díky několika kmínkům  jež každoročně nově přibývají. Výjimečně dorůstá do výšky až 3 metrů. Má nádherně vějířovité, modrozelené listy jejichž spodní strana je bělavě plstnatá. Pěstuje se jako klasická květináčová rostlina, která může být umístěna od jara venku a až na přelomu říjen/listopad je vhodné ji umístit dovnitř. Při správné péči rostlina začne brzy kvést. Květenství je světle žluté a přechází do oranžového plodu.

Umístění: velkou výhodou je, že zvládá plně osluněná stanoviště. V zimě najdeme vhodné chladné stanoviště s teplotami do -5°C, nemusí být ani příliš světlé – vyvarujeme se přetopených místností.  

Zálivka: tato palma je citlivá na vlhko, mnohem lépe si poradí se suchem. Je-li pěstována v květináči, může stát v létě v podmisce s vodou, v zimě zálivku omezíme na minimum, jen aby nevyschl kořenový bal.  Na nadměrné množství vody reaguje žloutnutím listů. V letním období rostlinu příležitostně osprchujeme.

Půda: snáší mírně jílovitou zeminu, přesto je nutná drenáž.

Hnojení: od března do srpna hnojíme každý týden minerálními či organickými hnojivy. Pravidelným doplňováním důležitých látek podporujeme nejen správný růst, ale ovlivníme i mrazuvzdornost (pozor na přehnojování, docílíme tím naopak zchoulostivění rostliny). Poslední přihnojování by mělo proběhnout v září, kdy se zaměříme na hnojivo s vysokým obsahem draslíku a minimem dusíku, které je nutno aplikovat cca 4-5krát.