Eurostep

CZ EN

Chamaerops humilis var. Cerifera

modrá trpasličí palma

Zvláštností tohoto druhu jsou šedomodře zbarvené vějíře. Čím více slunce dostává, tím výraznější je toto nápadné zbarvení. Roční nárůst je nepatrný, tato palma ráda odnožuje a tvoří srůsty o několika jedincích. Je velmi vyhledávaná na terasy a do zimních zahrad, a to i proto, že její odolnost proti mrazu je ještě vyšší než u zelenolistých palem jejího druhu. Proto je u ní i možnost stálého vysazení v zahradě s ochranou proti vlhku.

Umístění: vyžaduje světlé, slunné místo – může být na plném slunci. V zimně je vhodné ji chránit proti vlhkosti, je-li tato ochrana zajištěna (např. přístřeškem) snese teploty až do -16°C. Palmy v přenosných nádobách mohou přezimovat v chladných prostorách do - 5°C (např. garážích i sklepích), kde není příliš světla, je nutno však dostatečně větrat.

Půda: snáší mírně jílovitou zeminu, přesto je nutná drenáž, aby se zabránilo přemokření rostliny.

Zálivka: v létě vydatná, pozor na lití vody do růžice listů, srdíčko palmy by uhnilo. V zimě u volně vysazených palem zaléváme cca 1x měsíčně (při absenci sněhu a v nemrazivých dnech), u palem v přenosných nádobách umístěných na tmavém místě pouze při vyschnutí kořenového balu. Pozor na přemokření - na nadměrné množství vody reaguje žloutnutím listů.

Hnojení: od března do srpna hnojíme týdně minerálními nebo organickými hnojivy. Pravidelným doplňováním důležitých látek podpoříte nejen její růst, ale ovlivníte i mrazuodolnost (pozor na přehnojování, docílíte tím zchoulostivění rostliny).