Eurostep

CZ EN

Cedrus Atlantica Glauca pendula

Glauca Pendula je převislou formou cedru atlaského (Cedru Atlantica)  s nápadně modrostříbrnými jehlicemi, podobnými modřínu. Narozdíl od modřínu jsou však cedry neopadavé. Díky této barvě jehličí může být atraktivním doplňkem zahrad se sytě zelenými jehličnany, nebo jej můžete umístit jako samostatně stojící solitér do trávníku. Jedná se o nízký strom dosahující výšky 2-4 m.

Jeho tvar je unikátní a u každého kusu jedinečný. Většinou je roubovaný na kmen v různé výšce, odkud vyrůstá vodopád větví, které se časem dotknou země. Nové větve přirůstají podél těch starších do stran a opět se sklánějí.Tento strom lze střihem dopěstovat do někdy až bizardních tvarů. Stříhat jej můžete zjara, téměř kdekoliv mimo staršího dřeva. Také je možné hlavní větev poblíž terminálu vyvázat a dodat stromu další patro.

Pro pěstování je vhodné slunné, před větrem chráněné stanoviště. Jedná se o mrazuvzdorný jehličnan, který snese teploty do -24°C a dobře snáší výkyvy až do -27°C bez viditelného poškození.

Poměrně dobře snáší sucho, ale při dlouhém období sucha rostou pomalu. Nesnáší dlouhodobé přemokření.

Cedry nejsou náročné na půdní typ, pokud je zem dobře odvodněná. Ideální je dobře propustná jemně kyselá půda, v příliš vápenaté půdě může koruna ztrácet namodralý nádech.

Množení je značně obtížné, je možné pouze zkušenými odborníky. Množí se roubováním a výsevem. Přesazování rostlina nesnáší.